تبلیغات
دسفیل خومون - قدیمی ترین نام دزفول (آوان) Avan پایتخت عیلام <--!دسفیل خومون -->

قدیمی ترین نام دزفول (آوان) Avan پایتخت عیلام


آپلود عکس

تاریخ شهر‌ «دزفول‌» را خاورشناسان‌ ازآن‌ هنگام‌ كه‌ این شهر پایتخت عیلامیان ـ حدود 2600پیش از میلاد ـ بود و‌ «اوان‌» خوانده ‌می‌شد ، نزدیك‌ به‌ پنج‌ هزار سال‌ برآورد كرده اند . در نوشته های باستانی پس ازطوفان نوح ، از شهری به نام« اوان » نام برده شده است .
 این شهر ، پایتخت تمدّن «عیلام» و سرآمد شهرهای مشرق زمین بوده است.كاوشگران غربی در نیم قرن اخیر ، ازجمله والتر هینتس ( Walter Hinz) آلمانی ، در كتاب خود تحت عنوان « دنیای گمشدة عیلام » كه   به فارسی ترجمه شده ، می نویسد : « ممكن است اوان در جایی كه امروز دزفول قرار دارد ، بوده باشد .» پس از مطالعات و تحقیقات فراوان  تصریح كرده اند كه « اَوان Avan » همان  دزفـــول كنونی است . در این صورت ، «دزفول» فعلی یا «اوان» پنج هزارسال پیش را باید نخستین پایتخت امپراتوری گستردة كشور «عیلام» دانست .
شهری از سپیده دم تاریخ
خانم ‹‹  هلن كانتر ›› از اعضای هیئت عملیات حفاری و باستان شناسی درباره ی كاوش های چُغامیش  ضمن ایراد یك سخنرانی در تهران از تپه ی چغامیش دزفول به نام ‹‹ شهری از سپیده دم تاریخ ›› نام می برد كه روزنامه خبری صبح یكشنبه 22 مهر ماه 1351 خلاصه ای از سخنرانی وی را منتشر نمودند . وی در بخشی از سخنرانی خود گفت : ‹‹ توجه انگیزی ..... این محل كه برخی از نقاط آن حفاری شده است در این واقعیت نهفته است كه از هفتمین هزاره ی پیش از عصر جدید تا شكوفایی كامل تمدن شوش فرهنگ هایی در این نقطه بی وقفه جانشین یكدیگر بوده اند . این تپه گنجینه ی كاملی است از اطلاعات و دانستنی های دوران گذشته این سرزمین از قاعده تا پایین تپه ، پانزده لایه روی هم قرار گرفته است . در زیر خاك زیرین آثاری از فرهنگ و تمدن و مدنیت در 9 هزار سال پیش به چشم می خورد . ›› ( نگاهی به خوزستان ، 179 (
این کاوش ها و سایر اطلاعات ما را بیش از پیش به این مسئله رهنمون می کند که محل کنونی دزفول پایتخت تمدن گسترده عیلام (اولین جکومت گسترده ایرانی) بوده است.چندساختاردرگویش دزفولی
liklikبه تنهایی
pokpokناراحتی
noknokناخنک زدن
sokenokدستکاری...
taketokگردگیری
taketookبه ندرت
tektekکم کم
dekdekترسیدن
tekelekکم و بیش
zekebekسرحال


دزفول امروز کجا و دزفول دیروز کجا : درادامه مطلب ...

وقتی نام دزفول به گوش خیلی ها می رسد ، اولین چیزی که در ذهنشان تداعی می شود ، موشک و توپ و آوار و خرابی های ناشی از جنگ تحمیلی است.  خیلی ها تنها ذهنیتی که از دزفول دارند همان اصطلاح شهر موشک هاست.  ولی وقتی دزفول را از نزدیک می بینند همه ی محاسباتشان بهم می خورد و متعجب می مانند!…

دزفول امروز؛ شهری است که بعد از جنگ تحمیلی و پشت سرنهادن روزهای سخت و به همت مردم پرتوان و سخت کوش خود و با تکیه بر نیروی صبر و استقامت و توکل ، یکی از کلان  شهرهای پیشرفته استان خوزستان گردیده است.

دزفول امروز؛ سرشار از نیروهای فعال و کاردانی است که هرگاه از دزفول بارسفر می بندند و به دیگر استان ها هجرت می کنند، استاندار ، مدیر ، معاون و … در یک کلام متصدی پست ها و جایگاه های مهم و کلیدی می شوند و در سطح کشور حرف ها برای گفتن دارند.

دزفول امروز؛ یکی از قطب های برتر و مهم در عرصه کشاورزی کشور و منطقه خاورمیانه محسوب می گردد و سالانه محصولات کشاورزی دزفول سهم عظیمی از صادرات کشور را به خود اختصاص می دهد، تا آنجایی که کشورهای حاشیه خلیج فارس خوزستان را با دزفول و دزفول را با مرکباتش می شناسند.

دزفول امروز؛ با تلاش مسئولین،مدیران و  همراهی مردم فهیمش از مناطق پیشرفته در زمینه توسعه شهری و نیز مناطق رفاهی تبدیل شده و با این جهش سریع ، دیگر نشانی از دزفول دیروز که زخم خورده هشت سال تجاوز ناجوانمردانه بود به چشم نمی خورد.

دزفول امروز؛ به یکی از معدود شهرهای دانشگاهی و سرچشمه بسیاری از علوم تخصصی تبدیل شده و البته این امر از دوران بسیار دور از زمانی که اولین دانشگاه پزشکی و نجوم جهان یعنی “دانشگاه جندی شاپور” در خاکش متولد شد، دیده می شود و دزفول با داشتن بیش از ۶دانشگاه و دانشکده در منطقه حرف ها برای گفتن دارد.

دزفول امروز؛ میراث دار تاریخ گذشته ایران زمین است که توانست با حفظ این ارث عظیم ، خود را به یک قطب گردشگری و توریستی تبدیل کند و قدمت بسیار خود را به رخ دیگران بکشد. از پل قدیم هزارو هفتصد ساله تا آسیاب های آبی؛از خانه های تاریخی تا بناهای بی نظیر آجری ، همه و همه گوشه هایی از تاریخ کهن این شهر است که می توان با برنامه ریزی و سرمایه گذاری بیشتر به بزرگترین قطب گردشگری کشور تبدیل گردد. البته نباید چهارفصل بودن دزفول و جاذبه های طبیعی آن مانند مناطق سرسبز و کوهستانی سردشت و شهیون،آبشار شوی که بلندترین آبشار خاورمیانه است،رودخانه زلال و دائمی دز و … را فراموش کرد چون این همه جاذبه خود بر اهمیت توجه بیشتر به دزفول می افزاید.

دزفول امروز؛ با پیمودن راه بسیار دشوار و نزدیک شدن به قله صنعتی شدن ، هم اکنون زمینه های بسیار مناسبی برای فعالیت های تجاری و صنعتی در خود ایجاد کرده و با برنامه ریزی در این راه می توان مشکل اشتغال بسیاری از جوانان مملکت را حل نمود.

دزفول شهر پویای استان خوزستان هم اکنون روح جوانی در وجودش دمیده شده و روز به روز درحال ترقی و پیشرفت است و باید به دزفول گفت: آنچه خوبان همه دارند تو یک جا داری…

حمید صادق جولا

برچسب ها: قدیمی ترین نام دزفول (آوان) Avan پایتخت عیلام، دسفیل پایتخت بید، دزفول امروز،  

تاریخ : دوشنبه 19 آبان 1393 | 02:29 ب.ظ | نویسنده : یونس | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.