تبلیغات
دسفیل خومون - گشتی در بازار کهنه دزفول(بازارقدیم) <--!دسفیل خومون -->

 

دزفول یا به زبان محلی دسفیل شهری کهن و خوش آب و هوا که در شمال خوزستان واقع شده است. از آنجایی که انسان موجودی است که در هر شرایطی می تواند زیبایی بیافریند بازار کهنه دزفول نیز یکی از بازارهای سنتی این شهر است که با وجود شرایط سخت و کمبود هر گونه امکانات از دیر باز محل آفرینش زیبایی‌هایی در قالب آثار صنایع دستی و هنری بوده است.
کوچه‌های پیچ در پیچ بازار کهنه برای هر گردشگر صفایی دیگر دارد و هنوز می توان ناب ترین آثار دستی که سرمایه‌های غنی به حساب می آیند را در کوچه پس کوچه‌های آن آشکارا دید...

...ادامه در 

کشور ایران از لحاظ تنوع قومی – اجتماعتی یکی از بی نظیرترین پهنه های فرهنگی در جهان را تشکیل می دهد و به همین دلیل نیز به صورت نظری ایران را جزو یکی از 10 کشور با بالاترین جذابیت گردشگری طبقه بندی می کنند. بازار کهنه دزفول می تواند به عنوان بازاری که کالاهای هویتی عرضه می کنند مورد استقبال گردشگری قرار گیرد. دکتر ناصر فکوهی معتقد است، عدم توجه به هویت های قومی سبب شده است که قومیت به عنوان منبعی برای گسترش صنعت و اقتصاد، کاملا به فراموشی سپرده شده و آنجا هم که اشکال کوچکی از بهره برداری مشاهده می شود در بخش صنایع دستی است که عمدتاً در حد پیشه وری باقی مانده اند.

در این گزارش عکس‌هایی از مغازه‌ها، درب خانه‌های تاریخی، بنا‌ها و کوچه‌های دزفول در سال 1390 را می بینید. معماری سنتی این شهر می تواند منبعی بی پایان برای شکل دادن به معماری مدرن ایرانی قرار بگیرند.
شاید سوزان سونتاگ یکی از بهترین صاحب نظرانی باشد که در حوزه عکس بشود به آن استناد کرد، او می‌گوید: عکاسی شعور متعارف انسان را رشد داده.

به نظر می رسد عکس و تصویر هستند که به انسان آگاهی را می‌دهند و  قدرت فوق‌العاده آنها برای انتقال اطلاعات مورد توجه هر مردم نگار است. تصاویری که از طریق انتقال اطلاعات آگاهی‌های ما را نسبت به تمامی کنش های انسان ها افزایش می دهد. عکس های زیر ماحصل گردش یک روزه ام با نگاهی به بافت معماری و سنتی بازار کهنه این شهر است.


تابلوی نصب شده در یکی از ورودی های بازار قدیم موسوم به بازار کهنه

عکس : قاسم منصور آل کثیر- تابستان 1390پیرمرد در حال نمد بافی
عکس : قاسم منصور آل کثیر- تابستان 1390
مغازه تعمیر وسایل قدیمی

عکس : قاسم منصور آل کثیر- تابستان 1390

 

مردی در حال چکش زنی در بازار کهنه دزفول

عکس : قاسم منصور آل کثیر- تابستان 1390
 قسمتی از ابزار کار دکان- نصب شده در خارج از مغازه

عکس : قاسم منصور آل کثیر- تابستان 1390
 مردی در حال چکش زنی

عکس : قاسم منصور آل کثیر- تابستان 1390
 


نمای یکی از راسته های بازار کهنه دزفول

عکس : قاسم منصور آل کثیر- تابستان 1390
 


دکان ساخت قلیان در بازار کهنه دزفول

عکس : قاسم منصور آل کثیر- تابستان 1390
 درب کهنه در قسمتی از بازار کهنه دزفول

عکس : قاسم منصور آل کثیر- تابستان
 
 
با سپاس از آقای منصور آل کثیر

برچسب ها: بازار قدیم دزفول،  

تاریخ : دوشنبه 14 مهر 1393 | 07:05 ب.ظ | نویسنده : یونس | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.